Szavazzon ránk!

Szavazzon ránk!

Az Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület szakmai kiállítóhelyeink és múzeumaink munkájának elismeréseként Az év bányászati-kohászati múzeuma elismerő cím adományozásáról döntött. A cím két kategóriában kerül adományozásra:
– egy szakmai zsűri által megítélt cím és
– egy közönségdíj.

A kitüntető címek átadására minden évben a Múzeumi Világnaphoz a 2023. évi múzeumi világnaphoz (május 18.) közel eső szombati napon kerül sor. A közönségdíjra bárki szavazhat az alábbi internetes címen a facebookra történő belépést követően:

https://www.facebook.com/groups/367469121901183
(„Év bányászati-kohászati múzeuma” nyilvános facebook-csoport)

Kérjük kedves Látogatóinkat, hogy amennyiben intézményünk, a kiállításai, programjai, az itt szerzett élmények elnyerték tetszését, adja le szavazatát a fenti címen. Felhívjuk a figyelmet, hogy az OMBKE vonatkozó határozata szerint minden látogató csak egy szavazatot adhat le. Szavazni 2022. június 15-től 2023. május 7. vasárnap éjfélig lehet. Az akcióban való részvételét és szavazatát előre is köszönjük.

200 éve született Péch Antal

200 éve született Péch Antal

Péch Antal (Nagyvárad, 1822. június 14. – Selmecbánya, 1895. szeptember 18.) bányamérnök, az MTA tagja. A Bányászati és Kohászati Lapok megalapítója, első kiadója és szerkesztője.

1838-ban a selmecbányai Bányászati Akadémiára érkezett, ahol a bányász szakot szorgalmas tanulás után ösztöndíjat elérve, kitűnőre minősített végbizonyítvánnyal 1842-ben fejezte be. Az Akadémia elvégzése után kincstári szolgálatba lépett. A császári-királyi bányászati kamarában 1842. június 28-án gyakornokká nevezték ki. A hivatali esküt október 6-án tette le és zúzóművekben foglalkoztatták. 1844-ben a selmecbányai Cristina akna és a Gedeon táró vezetésével bízták meg. Még ebben az évben irányítását a Hoffer táróra is kiterjesztették. 1846 évben áthelyezték a Szász-érchegységbe Joachimsthalba (ma: Jahimov), ahol új zúzóművek építését vezette. 1847-ben a királyi kamara bányatisztté nevezte ki és Körmöcbányára (Kremnica) helyezték át. 1848 évben a Pénzügyminisztériumba a bányászati osztályra fogalmazónak osztották be. 1849-ben a magyar kormány utasítására (hazafias hűségének tanújelét adva) élete kockáztatásával Debrecenbe szállíttatta át a körmöcbányai pénzverő gépeit, berendezéseit és készleteit.

1867-ben saját anyagi erejére támaszkodva megalapította a Bányászati és Kohászati Lapok című folyóiratot és három évig kiadója is volt Pesten. Ezzel megteremtette az első rendszeresen megjelenő bányászati tudományos kiadványt. A lapban aktuális, a bányászattal és kohászattal foglalkozó hazai és a külföld eseményeivel foglalkozó hírek jelentek meg, ismertették a hazai és külföldi találmányokat, új eljárásokat. A lap kiadását 1871-ben a Selmeci Magyar Királyi Bányász- és Erdész Akadémia vette át. Tudományos irodalmat megteremtő munkásságáért és egyéni tudományos kutatásáért, ami a földkéreg mozgásainak megfigyelésére (geomechanika) irányult a Magyar Tudományos Akadémia 1879-ben levelező tagjává választotta. Az Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület alapító és tiszteletbeli tagja volt. A Pallas nagylexikon bányászati rovatának szerkesztője és megírója volt.  1894-ben javaslatára vezették be a Jó szerencsét köszöntést a bányászatban és kohászatban.

Újabb látványossággal bővültünk!

Újabb látványossággal bővültünk!

Csütörtökön reggel egy GANZ felsővezetékes bányamozdonyért indultak kollégáink. A mozdonyt Jagarics Ferenc adományozta múzeumunknak, aki egykor az oroszlányi vájáriskola tanulója volt, valamint bányabeli gyakorlatait is a volt XX-as aknán töltötte, ami a jelenlegi múzeum területe.
Köszönjük az újabb érdekes eszközt, látogatóink is hálásak lesznek érte!

Köszönjük a visszajelzéséket!

Köszönjük a visszajelzéséket!

Májusban is több, mint 1000 látogató jött el hozzánk megtekinteni múzeumunkat. Köszönjük a bizalmat!

A vendégkönyv pedig jó visszajelzés számunkra, hiszen ötleteket, kritikákat, és sok-sok pozitív megerősítést is kapunk, azzal kapcsolatban is, hogy van értelme a befektetett munkának. A múzeum dolgozóinak elhivatottságát, szakmaszeretetét, az ebből adódó magas szintű tárlatvezetést is igazolják a vendégkönyvben található köszönetnyilvánítások.

„Szuper jó volt minden! Ez nem csak egy múzeum, ez több! A gyerekeknek főleg! Mindent kipróbálhatnak, megfoghatnak! Laza, kötetlen! Biztos pár év múlva visszatérünk! Köszönjük!”

Megszakítás