Jegyár változás

Jegyár változás

Folyamatosan beszámolunk arról az örömteli eseményről, hogy komplex fejlesztés zajlik az Oroszlányi Bányászati Múzeumban. Ennek köszönhetően – többek között – új létesítményekkel és attrakciós elemekkel bővülünk, valamint esztétikusabb környezet várja a látogatókat. Múzeumunk fogadóközponttal, rendezvényházzal és rendezvénytérrel egészül ki, ezek fenntartása pedig jelentős többletköltségekkel jár, melyek egy részét az üzemeltetésből kell előteremteni. Emellett az elmúlt időszakban sajnos szinte minden területen az árak emelkedésével kell szembesülnünk, ami a múzeum fenntartási költségeit szintén megnöveli.

Hosszú évek után így kénytelenek vagyunk emelni a belépőjegy árainkon. A bányavasút- és a kilátó kiegészítő jegy nem változik, előbbi 300Ft, utóbbi 200Ft marad. A felnőtt belépőjegy ezentúl 1800Ft, a kedvezményes jegy pedig 900Ft lesz. A változások 2021. július 1-től érvényesek!

Fekete gyémántok Oroszlányban…

Fekete gyémántok Oroszlányban…

Fekete gyémántok Oroszlányban – időutazás egy szépséges és kegyetlen világban címmel megjelent a legújabb cikk múzeumunkról. Ha tehetik, olvassák el, addig is egy kis kedvcsináló. Mezei M. Katalin írása. Köszönjük a belefektetett időt és munkát!

„A múzeum igyekszik méltó emléket állítani a bányászatnak, ami Mike István tapasztalatai szerint az elmúlt évek során valamelyest „szitokszóvá” vált. Pedig, hangsúlyozza, jobban belegondolva, ez a nemes szakma nem akármilyen kultúrát épített fel egyebek között a hozzá kapcsolódó kohászattal, erdészettel együtt. Természetesen nem vitatja a zöldmegoldások létjogosultságát, de „tudni kellene a helyükön kezelni a dolgokat”.

Mindenesetre a hagyományt minden lehetséges módon ápolják. Voltak-vannak elsősorban a szakma valamikori képviselőinek fontos találkozók, koszorúzások, sőt bányásznapok, amik a civilek számára is jó programot jelenthetnek, de a múzeum jó helyszíne például családi eseményeknek vagy céges piknikeknek is. E téren ráadásul továbblépés várható: már szinte kész, és a tervek szerint jövő tavasszal meg is nyílik a fogadóépület, ahol – immár a múzeumpedagógia jegyében – az érkezők tisztában lehetnek azzal, hogy mit is látnak majd. Mellette pedig ott a még szintén készülő rendezvényház, ami elég tágas ahhoz, hogy konferenciáknak, lakodalmaknak vagy akár koncerteknek is helyet adjon – olyan környezetben, amihez fogható talán nincs is az országban.”

https://wmn.hu/kult/55588-fekete-gyemantok-oroszlanyban–idoutazas-egy-szepseges-es-kegyetlen-vilagban

A bányaüzemek rejtelmei

A bányaüzemek rejtelmei

Érdekességek rovatunk következő részében folytatjuk a bányaüzemek megismerését.

XXIII-as bányaüzem
1961 júliusában a 9.8 Mt szénvagyonú területen megkezdték a lejtős akna mélyítését, majd a függőleges aknáét is. A lejtős akna 244 méter hosszú, a függőleges akna 94 méter mély volt. A bányaüzemet 1966. január 1-jén helyezték üzembe. A bányamező túlnyomó részén sok gondot okozott a felső telep fedőjében lévő víz és az alsó telep fedőjét alkotó homokos közkő beszakadása. A lejtős aknában először csillével, majd 1978-tól gumiszalaggal szállítottak, amely alkalmas volt személyszállításra is. A külszínen létesített faszerkezetű széntároló bunkerben összegyűjtött szenet tehergépkocsikkal hordták a XXII-es aknai feladóhelyre és onnan került az osztályozóra. A XXI-es, XXII-es és XXIII-as bányaüzemek 1981-től Déli bányaüzem elnevezéssel közös szervezeti egységben, közös üzemvezetéssel működtek.

Márkushegyi bányaüzem
A bányatelepítést indokolta a kimerülő bányák miatti termeléscsökkenés, valamint az Oroszlányi Hőerőmű energetikai szénigénye. Erre az időre esett a medence szénbázisára épült erőmű 235 MW-os rekonstrukciója. Jelentős szempont volt az Oroszlányban kialakult bányásztársadalom foglalkoztatottságának hosszú időre szóló megoldása. A Márkushegyi bányaüzem építését, a lejtős akna és három függőleges akna mélyítésével, 1976 februárjában kezdték meg, a termelésbe pedig 1981. április 1-jén lépett be. A lejtős akna 1626 méter hosszú, benne Scharf-féle függő sínpálya és gumiszalag pálya. A központi beszálló akna 6 méter átmérőjű és 314,4 méter mély volt. A Márkushegyi bányaüzem bányatelke magába foglalta Pusztavám területét is. A szénvagyon mintegy 45%-a lakott terület alatt volt. Az ennek védelmére kijelölt pillér lefejtése folyamatos volt, a Kerületi Bányaműszaki Felügyelőség engedélyével. A 980 lakóépületből, illetve középületből 420 megerősítési munkáit elvégezték a várható bányakárok csökkentése érdekében, aminek során alsó és felső vasbetonkoszorúkkal erősítették meg az épületeket. A Márkushegyi bányaüzem 2014-ben megszűnt.

Szabad a látogatás

Szabad a látogatás

Elérte az 5,5 milliót a beoltottak száma, így újabb korlátozásokat töröltek el. A hivatalos miniszteri rendelet péntek délután jelent meg, mely az újabb lazításokat részletezi.

Ennek értelmében a mai naptól maszk- és védettségi igazolvány nélkül lehet látogatni az Oroszlányi Bányászati Múzeumot. Várunk szeretettel minden kedves érdeklődőt!
Jó szerencsét!

Múzeumok Éjszakája

Múzeumok Éjszakája

Mi is csatlakoztunk a több száz résztvevőt számláló országos programhoz szombaton. A Múzeumok Éjszakája nálunk 18 órakor kezdődött és éjfélkor ért véget. Már napokkal az esemény előtt készültünk, hogy minél különlegesebb legyen az este. Különféle módon világítottuk ki a múzeumot, hogy az éjszaka varázsában lehessen körbejárni és megismerni a múltidéző tárlatot. Az este folyamán közel 150 érdeklődő látogatott el hozzánk és vette igénybe az ingyenes tárlatvezetést, valamint utazott a kivilágított kismozdonnyal. Persze, a fényárban úszó aknatorony is csodálatos látványt nyújtott. A múzeum területén apró feladványokat rejtettünk el, melyek megfejtésével kis emléktárgyat lehetett hazavinni. A látogatók szorgosan kutattak a sötétben, zseblámpájuk segítségével.

Jövőre ugyanitt, ugyanekkor, igaz már teljesen megújulva várjuk kedves vendégeinket!

Készülünk a különleges éjszakára

Készülünk a különleges éjszakára

Több száz résztvevő múzeum, több ezer program az ország minden szegletében. Az éjszaka, amikor minden életre kel. Június 26-án az Oroszlányi Bányászati Múzeum ismét csatlakozik az országos programhoz, így a megszokott szombati nyitva tartás után, 18 órától éjfélig, ingyenes, óránként induló tárlatvezetéssel és a kivilágított múzeum területén kismozdonyozással várjuk az érdeklődőket. A járványhelyzetre való tekintettel a védettségi igazolvány még mindig kötelező a látogatáshoz. A különleges éjszakára apróbb játékkal is kedveskednek a dolgozók, mely megoldása után ajándékot kapnak a megfejtők. Aki tud, vigyen magával zseblámpát!

Az elmúlt héten a múzeum felújítása keretében az eredeti kandeláberekre felszerelték az új lámpatesteket. A 2001-ben megszűnt világítási hálózat egy része húsz év után éledt újjá. A Grófi út kivilágítása automatikusan, minden nap 21 órakor bekapcsol. A múzeumok éjszakáján a látogatók is megtekinthetik a hangulatosan kivilágított területet.

Ne feledjék, szombat reggeltől már az új belépési rend érvényes!

Megszakítás